Aplikasyon(Ölçme)

Aplikasyon/ölçme, bir projenin planlanan zemine doğru bir şekilde uygulanmasıdır.  Aplikasyon işlemi için ,uygulanacak projenin öncesinde belirlenmiş koordinat sistemlerinden biri seçilerek koordinat değerleri hesaplanır. Çeşitli ölçüm yöntem ve teknikleri ile koordinat sistemlerine göre proje zemine uygulanmaya başlanır. Aplikasyonu doğru yapmak projenin sağlıklı ilerlemesi için büyük önem arz etmektedir. Hassas ölçüm aletleri ve yöntemleri ile proje aplikasyonu harita mühendisleri tarafından başarıyla gerçekleşmektedir.

Aplikasyon Araziye Uygulanış Metotları

Hedeflenen duruma göre 3 çeşit uygulanış yöntemi bulunmaktadır:

  • Bağlama Yöntemi: Aplikasyon uygulanacak nokta doğrunun dışında ise üçgenler oluşturarak noktanın olduğu konum aplike edilir. Bu yöntemde basit ölçme araçları kullanılır.
  • Dik Koordinat Yöntemi: Aplikasyon uygulanacak nokta bu sefer doğrunun dışında ise dik koordinat sistemi kullanılarak aplike edilebilir. Bu yöntemde de basit ölçme araçları kullanılır.
  • Kutupsal Yöntem: Aplikasyon uygulanacak nokta bir doğrunun dışında ise dik koordinat yöntemi ile birlikte kutupsal yöntem de kullanılarak bu noktalar aplike edilebilir. Bu yöntemde basit ölçme araçlarının yanı sıra total station kullanılır.