Sınır Tespit

Arazi alım-satım işlemlerinde beklenmedik aksaklıklar meydana gelebilmektedir. Bunlardan biri de tapuda kayıtlı olan arazi ile satış için gösterilen arazinin uyuşmamasıdır. Beklenmeyen durum karşısında her iki taraf içinde isenmeyen durumlar yaşanır. Buna benzer durumlar çok sık meydana geldiği için arazi sınır tespiti yapmak çok önemlidir.

Sınır Tespiti Nedir?

Herhangi bir taşınmazın yeryüzünde var olan konumunun tam olarak belirlenmesidir. Bu belirlendikten sonra mal sahibi arsasının sınırlarını bilerek tartışma yaşanmasının önüne geçebilir. Arsasını satmak isteyen kişiler tam olarak  neresinin kendisine ait olduğunu kağıt üzerinde net bir şekilde bilememektedir. Bu durumda sınır tespiti, hem alıcının hem de satıcının mağdur olmaması için gerekli bir yöntemdir.

Yalnızca satış işlemlerinde değil tarla sahipleri arasında sınır kavgaları yaşandığında bu işleme başvurularak husumet yaşanması da engellenebiliyor.

Nasıl Yapılır?

Arazinin ne kadar alanı kapsadığı ve sınırlarının neresi olduğunun ölçtürmek isteyen mal sahipleri yetkili bürolara başvuru yapmalıdırlar. Başvuru yapıldıktan sonra mal sahibi ve yetkili kişiler sınır tespiti yapılacak araziye gider. Tespitlerden sonra ortaya çıkan yüzölçümüyle tapuda bulunan ölçümler birbiriyle uyuşmuyorsa kabul edilen ölçü harita üzerinden hesaplanandır. Eğer mahkemeye taşınan bir durum söz konusu olursa da yine hakimler tarafından kabul edilen sınırlar harita üzerinden hesaplanan yüzölçümleridir.